Drobečková navigace Hlavní stránka » cz » Aktuální informace » Komentář Xaviera Gretillata k turnaji ANAG Billiard Cup 2013

04. 11. 2013 Komentář Xaviera Gretillata k turnaji ANAG Billiard Cup 2013

 

Přinášíme překlady komentářů vítěze ANAG Billiard Cup 2013 Xaviera Gretillata publikované 3. a 10. října 2013 na www.xaviergretillat.com.

3.10.2013 ANAG BILLIARD CUP 2013

Když vidíte tento obrázek, rozumíte všemu. Pan Vítek, majitel společnosti ANAG, ještě rozšířil svůj turnaj, když tentokrát pozval dvanáct hráčů a do báječného sálu umístil tři stoly Gabriels! Každoročně se turnaj rozvíjí a v tomto roce se znovu setkávají klasici, belgický obhájce titulu Eddy Leppens, Španělé Cuenca a Mata, Rakušan Kahofer, Švýcar Gretillat, Němec Zenkner, Češi Böhm, Faus a Ziogas a také Francouzi Soumagne a jeho krajan Villiers, který se prezentuje poprvé. Ale událostí tohoto roku je ji účast Švéda Blomdahla, novopečeného světového rekordmana, který dosáhl generálního průměru celého turnaje 2,739 v trojbandu na posledním World Cup v Řecku. A navíc sympatický Švéd se předvedl v jednobandu v Brandenburgu s generálním průměrem 18. Velký favorit tohoto turnaje Blomdahl zajisté zaručí velké představení pro diváky.

9.10.2013 ANAG BILLIARD CUP 2013 – Gretillat střídá Leppense

Mezinárodní turnaj pro zvané ANAG Billiard Cup se konal 4. až 6. října 2013 v Olomouci v České republice. Město, málo známé v našich zemích, má 100 tisíc obyvatel a 23 tisíc studentů a je dynamickým centrem Moravy. Je také sídlem společnosti ANAG v čele s panem Vítkem, vášnivým příznivcem a znalcem billiardu, bez něhož by tato událost nikdy nespatřila světlo světa. Jedná se o třetí po sobě následující ročník, kdy tento turnaj stále roste a také organizace je vždy perfektní. Pokud pan Vítek pompézně pojmenoval tento turnaj jako turnaj Masters, v každém případě udělal vše proto, aby se jeho hráčí cítili jako králové. V překrásném sále ANAG se billiard nádherně prolíná s tradičním prostředím. Je tu excelentní organizace pro velké představení živě přenášené společností Kozoom - děkuji jim za jejich skvělou práci - a také České televizi. Ne méně než jedenáct kamer je zaměřeno na hráče v nedělním finále.

Soutěž je rozdělena do tří disciplín, Kádr 71/2 (100 bodů), jednoband (50 bodů) a trojband (15 bodů) ... a zde je příležitost připomenout, že triatlon, speciálně ve formě soutěže národních týmů je nejlepší propagací billiardu a dává dohromady hvězdy sériových her a trojbendu. Tady v Olomouci ale o soutěž družstev nejde, ale na tomto turnaji v triatlonu s krátkými distancemi se schází silní hráči sérií a trojbandu, takže všichni mají příležitost vyhrát. Ročník 2013 je poznamenán přítomností novopečeného světového rekordmana v trojbandu generálním průměrem 2,739, dosaženého před pouhými dvěma týdny v Řecku Švédem Blomdahlem. Vedle něj obhajuje titul šampióna komplexní hráč Eddy Leppens. DáleZenkner, Gretillat, Kahofer, Mata, Cuenca, Soumagne, Villiers, Faus, Böhm a Ziogas . Rozlosování provedené v předvečer soutěže rozdělilo dvanáct hráčů do čtyř skupin.Ve skupině A žádné velké překvapení, Pavel Böhm jde z kola ven. Mladý český talent dobře vzdoruje Zenknerovi prohrou 100 : 88 v kádru a 50:43 v jednobandu a vyhrává trojband ve třinácti nábězích. Souboj mezi Němcem a Cuencou je nejlepší v této skupině, Španěl končí kádr ve dvou nábězích se sérií 98 bodů, Němec vyhrává jednoband ve třech nábězích a Španěl prohrává napínavý zápas v trojbandu.

Ve skupině B Gretillat zahrál kádr proti Leppensovi na jeden náběh, potom Belgičan vyhrává jednoband ve třech nábězích a trojband ve dvanácti nábězích. V následujícím zápase se Leppens kvalifikuje do dalších kol výhrou ve všech třech disciplínách. V posledním kole Švýcar získává převahu nad Francouzem Soumagnem díky kádru vyhranému ve dvou nábězích a jednobandu ve čtyřech nábězích.

Ve skupině C je logické, že mladý český hráč se nekvalifikuje proti dvěma evropským šampiónům Kahoferovi a Matovi, kteří zahráli své zápasy na půl plynu.

Ve skupině D si v prvním zápase Blomdahl odnesl vítězství nad Fausem, který vyhrává jen velký kádr ve dvou nábězích. V následujícím zápase se Villiers podrobil a nabídl kvalifikační postup Blomdahlovi. Ve třetím zápase skupiny se Villiers rve až do konce aby eliminoval místní hvězdu - remíza v kádru, prohrává jednoband v 6ti nábězích a jasně vyhrává trojband.

Ve čtvrtfinále se Faus a Blomdahl vyřadili už v kádru a jednobandu. Kahofer konečně potvzuje svoji úroveň a zajišťuje si postup v kádru ve čtyřech nábězích a v jednobandu ve třech nábězích a vyhrává rovněž trojband ve čtrnácti nábězích. Mata postupuje na úkor Švéda díky vítězství v kádru ve čtyřech nábězích a v jednobandu v sedmi nábězích. Leppens proti Cuencovi získává kádr v pěti nábězích, ale Cuenca převažuje misky vah na svou stranu v báječné sérii padesáti bodů v jednobandu! Navíc dochází k remíze ve třetím zápasu v trojbandu v pouhých osmi nábězích. Španěl se kvalifikuje díky pravidlům a vyššímu průměru, k velkému zklamání Leppense. Gretillat se kvalifikuje téměř stejným způsobem, rovněž získává kádr ve dvou nábězích a remízu v jednobandu. Kvalifikuje se přesto, že prohrává trojband s Zenknerem.

V semifinále Cuenca pokračuje se stejným elánem a poráží svého krajana Matu a vyhrává všechny disciplíny. Gretillat dělá téměř to samé, pouze jeho přítel Kahofer s ním remizuje v trojbandu ve dvanácti nábězích. Ve finále mezi Cuencou a Gretillatem Švýcar získává rychle převahu vítězstvím ve dvou klasických partiích, v kádru pouze s jedním náběhem a v jednobandu pouze se dvěma náběhy!

Pro mě osobně byl tento turnaj návratem, protože jsem nehrál žádnou soutěž od finále ve Francii v Soissons. V obtížném roce, kdy jsem dosti ztratil sebedůvěru, jsem získal chuť do práce a vrátil se na svoji dřívější úroveň. Mým cílem bylo připravit se na ANAG Billiard Cup, ale okolnosti mého života způsobily, že to neproběhlo tak jak jsem si přál, ale nakonec se vyplnila moje představa, že tato sezóna 2013-2014 bude sezónou přechodnou. Přechodné období, které ale začíná nejlepším způsobem, tedy tímto vítězstvím na ANAG Billiard Cup, ale především mou schopností návratu a v každém případě v tomto turnaji rozvinutím schopností pro hry v sérii. Dobře psychicky připraven jsem začal tento turnaj perfektní sérii v kádru 71/2 proti Leppensovi, ale díky své velké a hloupé chybě jsem ztratil zápas v jednobandu. Ta zbytečná faleš nic nepřinesla, kromě zbytečného risku… Trojband je doménou Eddyho a on tak získal náš první zápas. Ve druhém jsem nebyl v ničem slabší než Pierre Soumagne, v prvním náběhu v kádru jsem začal sérií, která se zastavila na až na 77 bodech a ukončil jsem ji ve druhém náběhu. V jednobandu jsem tentokrát uspěl perfektní partií, nejlepší v turnaji, v sedmi nábězích. Již jako postupující do čtvrtfinále jsem se připravil na zápas s nepředvídatelným Zenknerem. Je schopný skvělého i špatného výkonu, je obtížné s ním hrát. Znovu dva náběhy v kádru 71/2, ale Němec ze sebe vydal to nejlepší jednobandu a končil partii v devíti nábězích, zápas jsem dotáhl na remízu. Úspěch v kádru a remíza v jednobandu mne kvalifikovaly do čtvrtfinále díky vyššímu průměru. Naštěstí, protože trojband není mou disciplínou.

Semifinále proti mému příteli Arnimovi… první set jsem přece jen vyhrál ve 4 nábězích, ale byla to pro mě nejhorší partie v kádru, málo odvážná. Znovu jsem se chytil v jednobandu použitím psychologické strategie před zápasem, ale Kahofer hrál špatně a navíc neměl štěstí, takže jsem bez obtíží získal jednoband v pěti nábězích. V trojbandu Kahofer předvedl pěkný zápas v této hře, jeho způsob hry, jeho způsob vidění hry, jeho gesta, to vše mne inspirovalo k tomu, že jsem zápas ukončil ve dvanácti nábězích, Rakušan ho ještě zremizoval.

Ve finále Cuencou jsem věděl, že co neudělám na začátku … a nezbývalo než aplikovat strategii ... začal jsem kádr a v klidu udělal 100 bodů v prvním náběhu. Potom jednoband  … a to samé. Ukončil jsem zápas po sérii 48 bodů ve druhém náběhu.

Velmi důležité vítězství bylo dosaženo, a tím lépe pro mne, že nejlepším způsobem. Tento ročník mi dodal důvěru v moje schopnosti znovu dosáhnout své úrovně. V klasických disciplínách jsem hrál pěkné zápasy a byl jsem s nimi spokojen, především se způsobem a kvalitou hry. 100 bodu v 1, 2, 2, 4 a 1 náběhu v kádru 71/2 a 50,00 generální průměr. 10,26 průměr v jednobandu a série 48 bodů. S pěkně provedenou hrou jsem byl spokojen. Trojband, stále tak žalostný, ale je to jen jedna věc mezi jinými, … přechodné období pokračuje. A také je třeba zdůraznit, že hrát společně s tak sympatickým šampiónem jako je Blomdahl je velmi povzbuzující.

Ještě slovo k tomuto šampionátu, především poděkování panu Vítkovi a organizátorům k tak úžasnému turnaji. Jsme přijímáni jako králové a již nyní se těším, že budu moci znovu přijet příští rok. Děkuji rovněž společnosti Kozoom za jejich přítomnost a sympatie.

A pak k systému turnaje. Tyto sety na krátké distance vyvolávají změny u hráče, který platí za sebemenší chyby … a dokonce se stává velmi opatrným, protože je třeba přijmout princip, že pokud se posadím, už se více nezvednu. Tento hmatatelný tlak dává zápasům, které se podobají bojům, opravdovým válečným jatkám, hodným gladiátorů. Ale nezbytná opatrnost, která doprovází tento systém, zpomaluje někdy trochu rytmus hry. Tentokrát jsem splnil svoji roli, hrál jsem velmi dobře a dokonce můj rytmus byl rychlejší než ostatních hráčů … ale je pravdou, že systém nefavorizuje rychlou hru, protože stačí jedna chyba a je konec. Nyní je také třeba říct, že někteří by měli přestat si čistit kalhoty u každého bodu, ale to je jiná debata a zajisté to nejsem já, kdo má právo udělovat výtky na toto téma. V tomto turnaji by bylo dobré zrevidovat způsoby kvalifikace v případě remízy … Nakonec bych přinesl jednu změnu, která by mohla dle mého názoru výborně přinést atraktivnější boje … ten, kdo vyhraje úvodní strk, vybírá, v jakém pořadí chce hrát disciplíny. To je námět k zamyšlení.

 


 
Facebook Twitter Poslat email na info@bcvitkov.cz Mapa stránek Přidat do oblíbených