05. 10. 2015 Skvělý Careaux vítězem evropské Grand prix - Praha
Suverenním výkonem se Francouz Olivier Careaux prezentoval na evropské Grand prix v kádru 71/2. 42-letý profesionální sommelier, který žije ve francouzském Castelnau-De Montmiral (region Midi Pyrenees), tak o uplynulém víkendu zaznamenal svůj první velký úspěch na mezinárodní scéně.
Celkem 27 hráčů se zúčastnilo této Grand prix. Pro hráče byly vytvořeny skvělé jak organizační, tak herní podmínky. Stoly ve skvěle připraveném divadelním sále v budově Sokola Žižkov "chodily" naprosto neuvěřitelně. Extrémně dlouhé a rychlé stoly dělali hráčům na začátku turnaje velké problémy. Mnoho hráčů se nemohlo dostat do jejich obvyklé hry okolo kotvy a spousty zápasů bylo velmi vyrovnaných.
Turnaj začal v pátek ve 13:30 slavnostím zahájením. Zajímavý byl projev pana Jean-Pierra Guirauda, sportovního ředitele CEB, který vysekl organizačnímu týmu velkou poklonu a označil Prahu za centrum technických disciplín v této sezoně.
Ve 14:00 bylo na programu první kolo. Celkem 27 skupinových zápasů se odehrálo v pátek a v sobotu. Mnoho skupin bylo velmi vyrovnaných. Čeští zástupci měli poloviční úspěšnost. Marek Faus s Adamem Bačou vyhráli skupinu a měli jistotu postupu do osmifinále. Adam Kozák po skvělém výkonu proti Francouzi Florentovi, kdy zahrál zápas do 150 bodů na 5 náběhů, si zajistil postup ze druhého místa. Janis Ziogas obsadil v těžké skupině Djoubri, Niessen druhé místo a na průměr postoupil jako poslední šestnáctý. Skupinová část nepřinesla zádné překvapení. Všichni favoriti si zajistili postup. Nejsilnější byla skupina A. Vítězem skupiny A se stal Olivier Careaux, který v zápase s nasazenou jedničkou turnaje Španělem Cuencou prohrával 138:0 a zápas se mu stejně povedlo vyhrát. Ve třetím náběhu totiž zahrál maximální možnou sérii 150. Careaux zakončil skupinu jako vítěz s GP 30, druhý Cuenca měl GP 32.
A právě na nejlepšího hráče skupinové části narazil náš Janis Ziogas. Janis do zápasu vstoupil dobře. Na dva náběhy měl 60. Careaux se do pátého náběhu trápil. V šestém, ale po Ziogasově chybě, zápas skvělou sérií 181 dohrál. Bača narazil na Belgičana Niessena. Soupeř byl jasným favoritem. Nicméně Niessen zde nehrál ve velké pohodě a toho mohl Bača využít. Bohužel zbytečné chyby ho stály série a Niessen toto v osmém náběhu potrestal, když zápas sérií 112 dohrál. Adam Kozák hrál na turnaji velmi dobře a osmifinálový soupeř Francouz Dupont, byl jistě hratelný. Adamovi se povedl vstup do zápasu. Na pět náběhů měl 100 karambolů. Nicméně nechal dobrou pozici soupeřovi a ten zápas srovnal. Následně po chybách z obou stran Duponta zahrál sérii 79 a tím se velmi přiblížil konci. Kozák ještě zkoušel zápas zvrátit, nicméně udělal pouze 51 karambolů. Dupont pak zápas v osmém náběhu sérií 15 dohrál. Marek Faus měl v zápase s Petitem dlouho navrch. Marek ale vynechal 7 před koncem a málem ho tato chyba stála výhru. Petit se nevzdal a zápas mohl sérií 130 dohrát. Nicméně udělal pouze 109 a pustil ke stolu Fause. Ten udělal pouze jeden bod. Dobrá pozice pro Petita, ten ale pět před koncem vynechává. Fausovi se znovu nepovede zápas dohrát, když nedá poslední bod. Další šance pro Petita, udělá ale pouze jeden bod. Faus zápas konenečně ve 12. náběhu dohrává. Podobné drama se odehrálo v zápase Jacquet Bot. Francouz v 15. náběhu dohrál sérií 27. Bot z dohrávky potřeboval celkem 54 bodů na remízu. Co se ale nestalo, poslední karambol neudělal a prohrál o jeden. Skvěle zahrál Villiers proti Gerassimupoulosovi. Villiers potřeboval pouze 4 náběhy na 200 karambolů a nedal soupěřovi šanci.
Čtvrtfinálové zápasy přinesly nejlepší podívanou. Na všech stolech byly k vidění zápasy plné velkých sérií. Jacquet si neuvěřitelně rychle poradil s krajanem Dessaintem na 4 náběhy. Skvělý Careaux za stavu 138:68 zápas Niessenovi dohrál sérií 132. Dupont si hlavně díky skvělému začátku poradil s Villiersem na 7 náběhů. A Cuenca jasně porazil našeho Fause na 6 náběhů v poměru 200:31.
V semifinále znovu ve svých výkonech nepolevoval Careaux. Tentokrát porazil Jacqueta na 5 náběhů. Španěl Cuenca si poradil s Dupontem v poměru 200:132 na 8 náběhů.
Francouzko španělské finále se rozhodlo v podstatě hned v prvním náběhu. Cuenca nedal úvodní pozici a Careaux si vybudoval rozhodující náskok. Vynechal při 109 karambolu. Na to Cuenca nedokázal zareagovat a Olivier Careaux zápas sérií 64 ve čtvrtém náběhu dohrál.
Je potřeba dodat, že výhra Oliviera byla naprosto zasloužená. Jeho generální průměr 39,29 byl o třídu před druhým nejlepším výkonem na turnaji generálním průměrem 27,41 v podání Cuenci a o další třádu před zbytkem startovního pole. Olivier rovněž zaznamenal nejlepší partii 66,66 a nejvyšší sérii 181. Poprávu si tak odvezl 2000 € jako výhru pro vítěze.
Organizační tým okolo pana Vítka odvedl znovu svělou práci. Spokojenost hráčů byla viditelná. Dalším zajímavým faktem bylo počínání francouzských hráčů u stolu. Jejich odlišný přístup ke hře je markantní. Díky Kozoomu jsme mohli sledovat na jejich počitadlech průměrný počet strků za hodinu. A ku příkladu vítěz Careaux se pohyboval okolo 250 strků za hodinu. A možná i díky své hře neměl problém s náročným finálovým dnem, kdy musel odehrál celkem 600 karambolů ve třech zápasech po sobě. Stále se mluví o atraktivnosti technických disciplín. A právě francoužští hráči nám ukazují cestu, jak hrát. Máme se stále strašně moc co učit.
Velké poděkování patří francouzské firmě Kozoom v zastoupení Morgana Delame.
Ale již teď se můžeme těšit na duben. Ve dnech 22. - 24. dubna se totiž ve stejných prostorech odehraje finále poháru Evropy týmů v technických disciplínách. Budou k vidění tři disciplíny, kádry 47/2, 71/2 a jednoband. A možná se i dočkáme účasti Frederica Caudrona nebo Jean-Paula de Bruijna.
Výsledky turnaje
Fotogalerie
Videogalerie